Please view and download the amazing films creating by our young and talented film makers this tip sheet for ideas to use the films. You can also contact us to receive a DVD with the films and please let us know how you are using the films!
2014 Statewide Winners – High School
2014 Regional Winners – High School
2014 Winners – UC
2013 Winners
2014 Statewide Winners
Suicide Prevention Category
First Place: “A New Tomorrow”
Sonoma County
Analy High School
Student Names: Kendra Goff and Sullivan Rutherford
Advisor Name: Ann Humphrey
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place: “Perception”
Stanislaus County
James C. Enochs High School
Student Names: Caleb Meyer, Jacob McNeilly, Justin Benziger, Brandon Wilcox, Mariah Davis and Megan Johnson
Advisor Name: Neal Barlow
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place: “Hey Taylor”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Kimberly Stratton, Stephen Gracia, Cassidy Foelsch and Nicholas Jackson
Advisor Name: Alex Graham
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Ending the Silence Category
First Place “Couldn’t Do It Alone”
Placer County
Whitney High School
Student Names: Madison Preston, Justin Conti
Advisor Name: Benjamin Barnholdt
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “Walk the Mile” (Tie)
Butte County
Pleasant Valley High School/ROP
Student Names: Mary Beem, Lana Maderos
Advisor Name: Michael Peck
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place “If We All Speak Loud Enough”
Orange County
Canyon High School
Student Name: Nick Walker
Advisor Name: Alex Graham
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
2014 Regional Winners
Based upon the number of submissions per county, some counties were combined to evenly match number of submissions per region for judging purposes. First place winners in each region advance to statewide round of judging. Since we did not receive submissions from all regions, in a few instances additional films advanced to the statewide round of judging and are indicated with an *.
Suicide Prevention Category
Region 1, 4 & 5
Alameda, Contra Costa, Del Norte, Humboldt, Lake, Marin, Mendocino, Monterey, Napa, San Benito, Santa Clara, Santa Cruz, San Francisco, San Mateo, Solano, Sonoma
*First Place: “A New Tomorrow”
Sonoma County
Analy High School
Student Names: Kendra Goff and Sullivan Rutherford
Advisor Name: Ann Humphrey
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “Our Voice is Strong”
Alameda County
Foothill High School
Student Names: José Alvarado, Ibrahim Qureshi, Samuel Saldinger and David Hong
Advisor Name: Mrs. Brooke-Garza
http://youtu.be/9zVLRY_uucg
Third Place “A Friend on the Line”
Lake County
Lower Lake High School
Student Names: Maria Perez, Linda Tuell, Rosalinda Cuevas, Edward Llewellyn, Blanca Mejia, Elizabeth Miramontes, Martha Montanez
Advisor Name: Kaila Budwell
http://youtu.be/ZyoAQ_qE63o
Honorable Mention “Bouy”
Marin County
Novato High School
Student Names: Spencer Wilson and Bradley Virshup
Advisor Name: Peter Ornstein
http://www.youtube.com/watch?v=OVqD_PDog68
Honorable Mention “Keep Believing, Keep Fighting”
Solano County
Buckingham Charter Magnet High School
Student Names: Philip Kennedy,
Advisor Name: Lynn Larsen
http://youtu.be/nf9SohTpcjo
Region 2 & 3
Alpine, Butte, Colusa, El Dorado, Glenn, Lassen, Modoc, Nevada, Placer, Plumas, Sacramento, Shasta, Sierra, Siskiyou, Sutter, Tehama, Trinity, Yolo, Yuba
*First Place (tie): “Shadow’s Light”
Sacramento County
Franklin High School
Student Names: Giana Shibata-Bardaro, Katie Butler and Marissa Kong
Advisor Name: Brad Clark
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
*First Place (tie): “Never Underestimate the Power of Friendship”
Placer County
Whitney High School
Student Names: Starlyn Snitko and Mackenzie Berlin
Advisor Name: Ben Barnholdt
View
View and Download at Vimeo.com
Third Place “Signs”
Butte County
Pleasant Valley High School
Student Names: Daniel Celis and Austin Tuter
Advisor Name: Michael Peck
http://www.youtube.com/watch?v=9fnA7-i-rNs
Honorable Mention “Reach Out”
Butte County
Pleasant Valley High School
Student Names: Walter Behrman and Forrest Spesert
Advisor Name: Michael Peck
https://www.youtube.com/watch?v=EPPArAiYtbI
Region 6 & 8
Amador, Calaveras, Kern, San Luis Obispo, Santa Barbara , San Joaquin, Stanislaus, Tuolumne, Ventura
*First Place: “Perception”
Stanislaus County
James C. Enochs High School
Student Names: Caleb Meyer, Jacob McNeilly, Justin Benziger, Brandon Wilcox, Mariah Davis and Megan Johnson
Advisor Name: Neal Barlow
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place: “Sunshine After Rain”
Calaveras County
Calaveras High School
Student Names: Rebekah Hoskins, Claire Tousley and Loren Ball
Advisor Name: Suzanne Smith
http://www.youtube.com/watch?v=ZSUi2TOPHeg
Quote, Suzanne Smith: “We were at first intimidated by the thought of creating a video about such serious subject matter. We didn’t feel we knew enough about the subject matter and were afraid we might say the wrong thing and offend someone. As we progressed through the process and gained more knowledge about suicide prevention and the stigma of mental illness we felt more prepared to tackle the project. By the time the public service announcements were complete we felt really good about our involvement. We hope that the work we did might actually help someone.”
Third Place: “There is Always Someone There for You”
Ventura County
Moorpark High School
Student Names: Colin Silver and Charles Found-Looney
Advisor Name: Dana Thompson
http://www.youtube.com/watch?v=KtZB_mTKt_c
Honorable Mention: “Unanswered Cries for Help”
San Joaquin County
Cesar Chavez High School
Student Names: Clement Garcia, Lexter Fernandez, Guadalupe Corona, Wen Huang
Advisor Name: David Wilson
http://www.youtube.com/watch?v=jpGrzv7Cf6c
Honorable Mention: “The Change Director”
Ventura County
El Camino High School
Student Names: Luke Cervantes, Allison Villa, Grace Johnston Glick and Nichole Riffenburgh
Advisor Name: Marjorie Harper
https://www.youtube.com/watch?v=I4vdxhhKO04
Region 7
Counties: Fresno, Kings, Madera, Mariposa, Merced, Tulare
*First Place (tie): “Voices”
Tulare County
Golden West High School
Student Names: Taylor Suggs, Nick Gonzalez, Austin Jergins and Alexis Contreras
Advisor Name: Scott Smith
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
*First Place (tie) “Secrets”
Merced County
Livingston High School
Student Names: Gerardo Aguilar, Daniel Torres and Valeria Moreno
Advisor Name: Gloria Gonzales
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place “I Am”
Merced County
Livingston High School
Student Names: Simran Shokar
Advisor Name: Gloria Gonzales
http://youtu.be/tyMhBv6Fujw
Honorable Mention: “Signs of Hope”
Fresno County
Violet Heintz Education Academy
Student Names: Saul Velasquez, Carissa Green, Colton Henry, Sherbria Thornton and Noe Valencia
Advisor Name: Brian Bishop
http://www.youtube.com/watch?v=E-h0qmDWDB0
Region 9
Region 9 counties: Imperial, Orange, San Diego,
*First Place (tie): “Hey Taylor”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Kimberly Stratton, Stephen Gracia, Cassidy Foelsch and Nicholas Jackson
Advisor Name: Alex Graham
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Quote, Kimberly Stratton: “As teenagers in today’s society, I think we were all affected in some way by the serious topics of suicide and mental illness. Through the process of filmmaking, we all learned ways to know the signs, find the words, and reach out.”
*First Place (tie): “Through the Tunnel”
Orange County
San Juan Hills High School
Student Name: Will D’Epagnier
Advisor Name: Brian Devaney
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place: “Pulley”
San Diego County
Lincoln High School
Student Names: Kathy Vang
Advisor Name: Carolyn Helton
http://www.youtube.com/watch?v=WuJx12-Dn_k
Honorable Mention “Whether You Know It or Not”
San Diego County
Torrey Pines High School
Student Names: Katy Burgess, Daniel Heimler and Daniela Sherwin
Advisor Name: Don Hollins
http://youtu.be/RjRyye8wNJk
Honorable Mention “Take Action”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Alexis Guzman and Thomas Foroughi
Advisor Name: Alex Graham
http://youtu.be/C7F2pYwXKXw
Honorable Mention “Hear Your Heart Beat Think Twice”
Orange County
NOVA Academy Early College High School
Student Names: Laura Castillo, Antonio Aguilar, Eric Rodriguez and Aurora Garcia
Advisor Name: Clarissa Bustamante
http://youtu.be/_rHCcuk5mDI
Honorable Mention: “The Silent Scream”
San Diego County
Torrey Pines High School
Student Names: Spencer Sommer, Skyelar Carrillo and Emily Whitten
Advisor Name: Don Hollins
https://www.youtube.com/watch?v=k9nL43t8zag
Honorable Mention: “Light at the End of the Tunnel”
Orange County
Buena Park High School
Student Names: Osvaldo Cardenas, Johnny Castellon, Francisco Goroztieta and Candis Johnson
Advisor Name: Andrew Huff
http://www.youtube.com/watch?v=Z_q81mslx4s
Honorable Mention: “Happy”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Nick Jackson and Ennis Machta
Advisor Name: Alex Graham
http://www.youtube.com/watch?v=ZSHsdnd1rAQ
Honorable Mention: “Before and After”
Orange County
Canyon High School
Student Names: Angelina Phan, Kiana Kikuchi and Shari Sirotnak
Advisor Name: Alex Graham
http://www.youtube.com/watch?v=AtqySrqVxs8
Honorable Mention: “Don’t Say Goodbye”
San Diego County
Poway High School
Student Names: Jake Landon and Taylor Myers
Advisor Name: Rob Kaechele
http://www.youtube.com/watch?v=XvrvsYB4EeU
Region 10
Counties: Riverside, San Bernardino, Inyo, Mono
*First Place: “Reach Out”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Names: Samantha Webb, Reginald Weston Brown and Michael Melero
Advisor Name: Ella Harrison
http://www.youtube.com/watch?v=RyFhKP-wjZY
Second Place: “Friends for Life”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Name: Nina Watts
Advisor Name: Ella Harrison
http://www.youtube.com/watch?v=8ip6HT91rEQ
Honorable Mention: “Save me”
Riverside County
Valley View High School
Student Names: Shahriyar Mustafiz, Erick Fernandez, Leslie Ponce and Anthony Paredes
Advisor Name: Chris Lorenz
http://www.youtube.com/watch?v=wDo5tQYgLh0
Honorable Mention: “Help a Friend, Save a Life”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Names: Logan Fike, Eduardo Lanuzo and Hunter Ramaekers
Advisor Name: Ella Harrison
http://www.youtube.com/watch?v=MDAJeLjqVe4
Honorable Mention: “It Can Only Get Better”
Riverside County
Valley View High School
Student Names: Noemi Yepez and Denisse Gonzalez
Advisor Name: Chris Lorenz
http://www.youtube.com/watch?v=wCV79vqYrVA
Honorable Mention: “Letting Go”
San Bernardino County
Chino Hills High School
Student Names: Christine Lin, Xavier Lopez, Isabelle Winardi and Kati Anderson
Advisor Name: Jonathan Thomas
http://www.youtube.com/watch?v=AtwlcLLPDzE
Honorable Mention: “Hey! Look Around”
San Bernardino County
Etiwanda High School
Student Name: Rebecca Nascimento
Advisor Name: Christian Kiley
http://www.youtube.com/watch?v=Zep1q42c4cI
Honorable Mention: “Road to Recovery”
Riverside County
Vista Murrieta High School
Student Name: Aubree Vanderhoeven
Advisor Name: Mike Verkouteren
http://www.youtube.com/watch?v=X5NappyXvZs
Honorable Mention: “It Starts With a Friend”
Riverside County
Vista Murrieta High School
Student Name: Dakota Reed
Advisor Name: Mike Verkouteren
http://www.youtube.com/watch?v=ks2dhNheY4U
Honorable Mention: “Holly and Suicide”
Riverside County
Murrieta Valley High School
Student Name: Simone Jimerson
Advisor Name: Ella Harrison
http://www.youtube.com/watch?v=HHB-StkUkps
Honorable Mention: “Suicide is Not an Option”
Riverside County
Valley View High School
Student Names: Jada Powell and Christian Marcos
Advisor Name: Chris Lorenz
https://www.youtube.com/watch?v=EiGJMtuHilI
Honorable Mention: “Drawing Board”
San Bernardino County
Ayala High School
Student Names: Jared Short
Advisor Name: Kevin Russell
https://www.youtube.com/watch?v=X2ntqidgP0k
Honorable Mention “Stand Up for Life”
San Bernardino County
Ayala High School
Student Names: Yuna Kim, Rebecca Zavala, Samreen Kazi and Victoria Granados
Advisor Name: Kevin Russell
http://youtu.be/TyUxi2WzKWg
Region 11
Counties: Los Angeles
*First Place: “Speechless”
Los Angeles County
Sunland Christian School
Student Names: Tatiana Samano and Shannon Kummer
Advisor Name: Terry Neven
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
*Second Place: “I’m Okay”
Los Angeles County
California Virtual Academies
Student Name: Jackelyn Dorado
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place “Walls”
Los Angeles County
John F. Kennedy Architecture/Digital Arts Magnet High School
Student Names: Jose Muro, Mark Morales and Spencer Neapolitan
Advisor Name: Aaron Lemos
http://youtu.be/4ld9-XtKaS8
Honorable Mention: “Picture a Better Future”
Los Angeles County
William J. Pete Knight High School
Student Names: Nataly Lolita Adame, Kevin Ortega, Sophia Rosales, Allison Dawn Stimson
Advisor Name: Fabian Montagut
http://youtu.be/0xZcKqSpHq8
Honorable Mention: “The Red Balloon”
Los Angeles County
Arcadia High School
Student Names: Jessika Hua, Sarah Cheung, Aubrey Cone, Caryl Dann and Hagan Han
Advisor Name: Matt Woodin
https://www.youtube.com/watch?v=kegyljXF8VE
Honorable Mention “Life can be Like a Movie Set”
Los Angeles County
William J. Pete Knight High School
Student Names: Nataly Adame, Guen Zarate, Arthur Balcorta and Guillermo Figueroa
Advisor Name: Fabian Montagut
https://www.youtube.com/watch?v=vRBfE8w80o0
Honorable Mention: “Blindfold”
Los Angeles County
Maranatha High School
Student Names: Aogu Jimbo, Ryan Shoji and Sebastian Whittembury
Advisor Name: Clay Dulgarian
http://youtu.be/4iwIrpclnKA
Honorable Mention: “Introspect”
Los Angeles County
Highland High School
Student Name: Gabriel Brizuela
Advisor Name: Pavel Vogler
http://www.youtube.com/watch?v=o8PF3vcg5sQ
Honorable Mention: “Behind the Smiles”
Los Angeles County
Sierra Vista High School
Student Names: Evelyn Estrada, Max Chavez, Raelene Villa and Abram Castillo
Advisor Name: Jenna Guerrero
https://www.youtube.com/watch?v=HeZs1hxus_o
Ending the Silence Category
Region 2 & 7
Counties in region: Butte County, Kings County, Madera County, Fresno County, Merced County, Fresno County, Tulare County
*First Place “Walk the Mile” (Tie)
Butte County
Pleasant Valley High School/ROP
Student Names: Mary Beem, Lana Maderos
Advisor Name: Michael Peck
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
*First Place “The Challenge” (Tie)
Madera County
Madera South High School
Student Names: Lexy Reyes, Joseph Barriga, Alvin Chavez, Nia Pulido, Jacob Lara
Advisor Name: Todd McElrath
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place “Silence Isn’t Golden”
Butte County
Pleasant Valley High School
Student Names: Danielle Hart, Claire Parsons
Advisor Name: Michael Peck
https://www.youtube.com/watch?v=GtJBmJ3tORI
Honorable Mention “Time to Talk”
Merced County
Pacheco High School
Student Name: Spencer Heaton
Advisor Name: Gary Bettencourt
http://www.youtube.com/watch?v=ymc4tEy-koQ
Honorable Mention “Jamming Together: Each Mind Matters”
Fresno County
Violet Heintz Education Academy
Student Names: Saul Velasquez, Carissa Green, Colton Henry, Sherbria Thornton, Noe Valencia
Advisor Name: Brian Bishop
http://www.youtube.com/watch?v=Q16STS1l6HQ
Region 3
Counties in region: Nevada County, Placer County, Sacramento County, Yolo County, Yuba County
*First Place “Couldn’t Do It Alone”
Placer County
Whitney High School
Student Names: Madison Preston, Justin Conti
Advisor Name: Benjamin Barnholdt
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “I am Me”
Sacramento County
Elk Grove High School
Student Names: Sierra Trujillo, Rylee Miller, Jonah Canright, Michael Yang
Advisor Name: Jennifer Moore
http://www.youtube.com/watch?v=TmtAaAaQntM
Third Place “What We Do”
Yolo County
Da Vinci Charter Academy
Student Names: Geoffrey Poudyal, Lauren Owens, Yared Haile, Caban Moore
Advisor Name: Lynn Fowler
http://www.youtube.com/watch?v=etkhzH-s9UM
Honorable Mention “Ending the Silence of Mental Illness: A Lonely Fight”
Yolo County
Da Vinci Charter Academy
Student Names: Mariah Farris, Eva Guarnizo, Grace Sheehy
Advisor Name: Lynn Fowler
http://youtu.be/BE5VONCmbN8
Region 4, 6 & 8
Counties in region: Alameda County, Marin County, San Mateo County, Solano County, Calaveras County, San Joaquin County, Stanislaus County, San Luis Obispo County, Ventura County Kern County
*First Place “Speak Up”
Solano County
Jesse Bethel High School
Student Names: Valerie Estrada, Keyara Hutcheson
Advisor Name: Rosemarie Dias
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
*Second Place “Originality”
Calaveras County
Calaveras High School
Student Names: Charm Lopez, Bethany Davis, Caitlin Robertson
Advisor Name Suzanne Smith
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
*Third Place “The Piggy Bank”
Solano County
Jesse Bethel High School
Student Names: Clea Revera, Selania Reed, Eric Thompson
Advisor Name: Rosemarie Dias
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Honorable Mention “Broken Arms”
Solano County
Buckingham Charter Magnet High School
Student Names: Jonathan Godinez, Kirsten Bonilla, James Davis, Thieah Williams
Advisor Name: Lynn Larsen
http://www.youtube.com/watch?v=NMO48Jq-LlY
Honorable Mention “Finally Ending the Silence”
Kern County
Cesar E. Chavez High School
Student Name: Bekah Reed
Advisor Name: Rose Marie Dao
http://www.youtube.com/watch?v=83SStVrotOs
Region 9a
Counties in region: San Diego County
*First Place “Two Different Worlds”
San Diego County
Torrey Pines High School
Student Names: Lauren Freund, Blancis Jhandi, Alexis Jacobs, Matt Benton
Advisor Name: Don Hollins
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “The Strength to Choose”
San Diego County
Canyon Crest Academy
Student Names: Brandon Chase, Jason Phillips
Advisor Name: Mark Raines
http://www.youtube.com/watch?v=fHkuqjpYQ0A
Third Place “Reach Out”
San Diego County
Torrey Pines High School
Student Names: Aishwarya Bhadada, Mimi Najmabadi, Frances Hung
Advisor Name: Don Hollins
http://www.youtube.com/watch?v=PEWziR6xgbs
Honorable Mention “Erasing the Stigma”
San Diego County
Torrey Pines High School
Student Names: Zabrina Bonilla, Kendra Rettig, Jessica Lee
Advisor Name: Hollins, Don
http://www.youtube.com/watch?v=z83uy_rhkSM
Region 9b
Counties in region: Orange County
*First Place “If We All Speak Loud Enough”
Orange County
Canyon High School
Student Name: Nick Walker
Advisor Name: Alex Graham
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “It Does Not Define Me”
Orange County
Corona Del Mar High School
Student Name: Ellen Naruse
Advisor Name: Michele Gonzales
http://www.youtube.com/watch?v=rGJKCtnaNd8
Third Place “Meet Kiersten”
Orange County
Canyon High School
Student Name: Katie Maynard
Advisor Name: Alex Graham
http://www.youtube.com/watch?v=h-RMAt4_BRI
Honorable Mention “Pass It On”
Orange County
Buena Park High School
Student Names: HaivDo, Kalei Grogan, Jahnel Rico
Advisor Name: Andrew Huff
http://www.youtube.com/watch?v=QD-pC33H0ms
Region 10
Counties in region: Riverside County and San Bernardino County
*First Place “Something Inside”
Riverside County
Murrietta Valley High School
Student Name: Marcus Nesius
Advisor Name: Ella Harrison
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “We Can All Do Our Part”
Riverside County
Valley View High School
Student Names: Jesse Jones, Jazmine Lopez, Darien Adams, Alexandar Gonzalez
Advisor Name: Chris Lorenz
http://www.youtube.com/watch?v=l5SOaIWRoag
Third Place “Smile”
Riverside County
Murrietta Valley High School
Student Name: Megan Burke
Advisor Name: Ella Harrison
http://www.youtube.com/watch?v=GXyiILFpTww
Honorable Mention “Something Unique”
San Bernardino County
Jurupa Hills High School
Student Names: Deamor Yi, Kristian Fortune, Joshua Villegas, Omar Miranda
Advisor Name: Timothy Hannon
http://www.youtube.com/watch?v=SK-bP026R
Honorable Mention “When the Music Stops”
San Bernardino County
Ironwood Christian Academy
Student Names: Clayton Steuerwald, Isaac Jaspers, Bodie Brock
Advisor Name: Shannon Steuerwald
http://www.youtube.com/watch?v=IlxCQwAn_8k
Region 11
Counties in region: Los Angeles County
*First Place “The Social Intervention”
Los Angeles County
John Marshall High School
Student Names: Kevin Ruan
Advisor Name: Eleanor Barbour
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place “If I’m Someone Else, who will be me?”
Los Angeles County
Helen Bernstein High School
Student Names: Hannah Swann, Angela Yezagelyan, Freshia Matus
Advisor Name: Tohfeh Yadegar
https://www.youtube.com/watch?v=iSp3jDcVirc
Third Place “Tags”
Los Angeles County
Cleveland High School
Student Names: Emily Bader, Leesa Kim, Megan Mills, Valerie Lam
Advisor Name: Evelyn Seubert
http://www.youtube.com/watch?v=g1l5jay8pZU
Honorable Mention “I am More?”
Tri-City (Los Angeles County)
Claremont High School
Student Names: Amanda Hauptmann
Advisor Name: Richard O’Neil
http://youtu.be/nERhFjnyRvs
Special Recognition
Special Recognitions
These are special recognitions by the contest organizers. (Sorry, no prizes!)
*Wildcard in the Ending The Silence Category “Clarity” (Contest Team Choice)
Butte County
Pleasant Valley High School/ROP
Student Name: Madison Royal, Zachery Lawyer,
Advisor Name: Michael Peck
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Best Screenplay in the Ending the Silence Category “Speak of Help, Help with Hope”
Riverside County
Tahquitz High School
Student Name: Moriah Sum
Advisor Name: Carl Gauss
http://www.youtube.com/watch?v=N-PWDtdj-ZE&feature=youtu.be
Original Screenplay in the Suicide Prevention Category: “Lucy”
Los Angeles County
Sunland Christian School
Student Names: Shannon Kummer and Tatiana Samano
Advisor Name: Terry Neven
http://www.youtube.com/watch?v=r61sFEsXt1M
Outstanding Cinematography in the Suicide Prevention Category : “The Gift of Living”
Los Angeles County
Sierra Vista High School
Student Names: Santiago Sanchez, Karen Morales, Gisel Figuaro, Yuri Bracamonte, Isael Del Toro, Kevin Tellez
Advisor Name: Jenna Guerrero
http://www.youtube.com/watch?v=zXzuYgU4100
Special Effects in the Suicide Prevention Category: “Frozen in Time”
Butte County
Pleasant Valley High School
Student Names: Gabe Prusa and Chris Kelly
Advisor Name: Michael Peck
http://www.youtube.com/watch?v=5dKVb3cBIUI
2014 UC Winners
Ending the Silence Category
First Place: “We Are All Human”
UC Santa Barbara
Student Names: Kathleen Oum
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place: “Say Something”
UC San Diego
Student Names: Ulysses Savage and Jessica Rosas
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place: “Not to be Ignored”
UC Merced
Student Names: Kennan Conner and Salvatore Angrisani
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Honorable Mention: “Break the Silence”
UC Berkeley
Student Names: Nick Randhawa
cDz13I8Ha1U
http://www.youtube.com/watch?v=cDz13I8Ha1U
Honorable Mention: “Fighters”
UC San Diego
Student Names: Jason Ted Chang, Jenny Ly, Eric Han and Andrew Heideman
http://www.youtube.com/watch?v=hsfygV2niFw
Suicide Prevention Category
First Place: “Pain Never Lasts”
UC Riverside
Student Names: Jared Odom and Morrise Richardson
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Second Place: “Push”
UC Santa Barbara
Student Names: Gabe Fox and Carter Hiyama
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Third Place: “Paper”
UC San Diego
Student Names: Rhiann Hang Lam Suen
https://www.youtube.com/watch?v=VhRC2960BFQ
Honorable Mention: “Labyrinth”
UC Santa Barbara
Student Names: Mic Dahl
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Honorable Mention: “You Are Important”
UC San Diego
Student Names: Weixin Liao, Ya Gong, Jiayi Tao
View and Download at Vimeo.com (Download Instructions) (You must agree to these terms and conditions)
Contest Team Special Recognition
Honorable Mention: “Army of Love”
UC Davis
Student Names: Ed Ju and Marisa Morton
Videos may only be downloaded in agreement with the conditions below:
This film was produced as part of the Directing Change video contest and is a copyrighted work of the California Mental Health Services Authority (CalMHSA), using funds from the voter-approved Mental Health Services Act (Prop 63). Any screening or use of the film must include the funding attribution at the beginning or end to acknowledge the role California voters and taxpayers have played in the brining this program to life. Permission is granted to display the films for educational purposes, and to reproduce and distribute it for those purposes. Sale or any use for commercial purposes is strictly prohibited.
Right-click on the file link and then click “Save Target As” to save it to your computer.